skip to Main Content
+48 733 758 111 kosztorysy@odszkodowania-contra.pl
Jak Uzyskać Odszkodowanie Z OC Sprawcy Wypadku?

Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy wypadku?

Jeśli przydarzyła nam się kolizja drogowa, której sprawcą był inny kierowca, przysługuje nam prawo do zwrotu kosztów naprawy naszego pojazdu z jego ubezpieczenia OC. Nie dajmy się jednak oszukać ubezpieczycielowi, gdy ten będzie chciał zaniżyć nam kwotę wypłaconego odszkodowania.

W większości przypadków jest tak, że przedstawiciel ubezpieczyciela, którzy przyjeżdża zobaczyć nasz uszkodzony samochód, dąży do tego, aby towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło nam jak najmniejsza kwotę należnych nam pieniędzy.

Przedstawiciel przyjeżdża, ocenia skalę zniszczeń samochodu oraz przygotowuje kosztorys naprawy. Na ile to będzie możliwe, starajmy się pilnować wykonywanej przez niego pracy, ponieważ to od przedstawiciela zależeć będzie, jaką kwotę otrzymamy.

Decydując się np. na naprawę uszkodzonego samochodu w autoryzowanym warsztacie w formie bezgotówkowej, towarzystwo ubezpieczeniowe ma mniejsze „pole manewru”, aby zaniżyć wartość odszkodowania. Dzieje się tak dlatego, że my (jako poszkodowany) nie bierzemy udziału w całym procesie naprawy naszego samochodu. Koszty jego naprawy wycenia warsztat i to on otrzymuje od ubezpieczyciela pieniądze za wykonane naprawy. My tylko odbieramy naprawiony samochód.

Jeśli jednak zdecydujemy się naprawić auto na własną rękę, bądźmy czujni. Wielu ubezpieczycieli korzysta z naszej niewiedzy i braku wiedzy prawnej i wypłaca poszkodowanym mniejsze kwoty, niż są im należne przy takich samym uszkodzeniach, ale naprawie bezgotówkowej wykonywanej w autoryzowanym warsztacie.

Może się więc zdarzyć, że naprawa w warsztacie została wyceniona np. na 10.000 zł. My jednak wybraliśmy gotówkę. Prawie zawsze będzie to kwota dużo niższa, bo różnica może wynieść nawet 4.000 zł i na nasze konto może wpłynąć np. tylko 6.000 zł zamiast 10 tys. zł, jakie otrzymałby warsztat samochodowy. Ubezpieczyciel, bazując na niezorientowaniu w przepisach prawnych, może chcieć wypłacić nam kwotę pomniejszoną o wartość podatku VAT. Pamiętajmy jednak, że jest to niezgodne z prawem, jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej i nie jesteśmy płatnikami VAT. Nie dajmy się więc oszukać i domagajmy się wszystkich należnych nam pieniędzy.

Innym czynnikiem, który wpływa na takie nieuczciwe zachowania ze strony towarzystw ubezpieczeniowych, jest przekonanie, że zdecydowana większość kierowców uszkodzony samochód będzie naprawiać w zaprzyjaźnionym warsztacie, a nie w autoryzowanym serwisie. Jest to bardzo ważna dla naszego portfela różnica. Decydując się na naprawę w Autoryzowanej Stacji Obsługi, wiemy, że nasz samochód zostanie naprawiony oryginalnymi częściami, co znacznie wpłynie na wartość usługi. W przypadku znajomego warsztatu zazwyczaj decydujemy się na użycie zamienników, a co za tym idzie – zmniejszają się koszty samej naprawy. Różnice cenowe pomiędzy częściami oryginalnymi a ich zamiennikami są znaczące i mogą wynosić nawet kilkaset złotych na jednym podzespole. Jednak część towarzystw ubezpieczeniowych próbuje jeszcze wykorzystywać tę możliwość, aby zaoszczędzić na kwocie wypłaconego nam odszkodowania.

Pamiętajmy więc, że takie działanie towarzystw ubezpieczeniowych jest bezprawne. Potwierdzają to orzeczenia Sądu Najwyższego, które jasno mówią o tym, że ubezpieczyciel nie może dowolnie interpretować kosztu naprawy samochodu i rozróżniać pod względem wartości pieniężnej miejsca, gdzie zostanie ona wykonana. Innymi słowy, ubezpieczyciele nie mogą płacić za tę samą naprawę wykonaną w Autoryzowanej Stacji Obsługi innej kwoty, niż zapłacą małemu warsztatowi samochodowemu.

Jeśli jednak nie macie Państwo czasu na pilnowanie całego procesu naprawy auta, od momentu przyjazdu przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego po sprawdzanie kwoty do wypłaty, możecie zdać się na nas.

Dopłacimy Wam do kwoty odszkodowania, jaką przyznał Wam ubezpieczyciel, i sami zajmiemy się odzyskaniem od niego pieniędzy. Wspólnie z Wami ustalimy kwotę dopłaty, jaka będzie Was satysfakcjonowała, a następnie po zrzeczeniu się przez Was roszczenia od tej szkody sami będziemy dochodzić pozostałej części odszkodowania u ubezpieczyciela.

Rozwiązanie to jest wygodne dla poszkodowanych i pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale też zdrowie, którego nie musicie Państwo tracić na ciągłe nadzorowanie i denerwowanie się, czy Wasza sprawa jest prowadzona prawidłowo, a wszystkie koszty liczone są tak, jak powinny być.

Zdajcie się na nasze doświadczenie i zaufajcie nam.