skip to Main Content
Jak Napisać Opis Zdarzenia Do Odszkodowania?

Jak napisać opis zdarzenia do odszkodowania?

Jako osoba poszkodowana na drodze, masz prawo ubiegać się o rekompensatę wypłaconą z ubezpieczenia OC sprawcy. Aby jednak skutecznie dochodzić odszkodowania, musisz starannie udokumentować całą sytuację, przedstawiając m.in. dokładny opis przebiegu zdarzenia. Dowiedz się, jak go napisać, sprawdź, kiedy na miejsce wypadku komunikacyjnego należy wezwać policję i zapoznaj się ze wzorem szczegółowego przedstawienia okoliczności wydarzenia dla PZU lub dowolnego, innego ubezpieczyciela.

Opis zdarzenia do odszkodowania – podstawowe informacje

Identyfikacja uczestników wypadku oraz przedstawienie jego okoliczności – to podstawowe cele, dla których sporządza się tego rodzaju dokument. Jeśli zastanawiasz się, jak napisać opis zdarzenia do odszkodowania, pamiętaj, że musi on zawierać kluczowe informacje, takie jak:

  • dane osobowe sprawcy oraz osoby poszkodowanej,
  • data, miejsce oraz przedstawienie okoliczności zaistniałej sytuacji,
  • określenie marek, modeli, numerów rejestracyjnych oraz numerów VIN pojazdów biorących udział w zdarzeniu,
  • numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy,
  • przyznanie się sprawcy do winy, potwierdzone jego własnoręcznym podpisem,
  • informacje o ewentualnych świadkach kolizji lub wypadku,
  • dokładny opis uszkodzeń pojazdu.

Pamiętaj, że im precyzyjniej uda Ci się napisać dokument, tym większe szanse na to, że odszkodowanie od PZU lub innego towarzystwa ubezpieczeniowego nie zostanie zaniżone.

Jak napisać opis zdarzenia: dokładne sprawozdanie i szczegółowe informacje

Nie możesz poprzestać wyłącznie na podstawowych danych, wymienionych powyżej. Zatem jak napisać dokładny opis przebiegu zdarzenia drogowego? Mimo że wzór znajdziesz w dalszej części tego tekstu, pamiętaj, że na Twoją korzyść w relacjach z ubezpieczycielami takimi jak PZU, działa podanie jak największej ilości szczegółów dotyczących wypadku. Aby zwiększyć swoje szanse na godziwe odszkodowanie z OC sprawcy, koniecznie przedstaw wszystkie okoliczności zdarzenia, określając m.in.:

  • z jakich kierunków nadjeżdżały pojazdy,
  • z jaką prędkością się poruszały i czy na danym odcinku obowiązywało ograniczenie,
  • jakie były warunki atmosferyczne i drogowe,
  • dokładne miejsce, w którym doszło do zdarzenia (np. skrzyżowanie, przejście dla pieszych, wyjazd z parkingu),
  • czy cokolwiek ograniczało widoczność w miejscu, gdzie doszło do wypadku.

Pamiętaj, że jeśli nawierzchnia drogi była uszkodzona, lub pojazdy poruszały się po oblodzonej jezdni, również te informacje należy przedstawić w opisie przebiegu zdarzenia do odszkodowania. Istotne mogą być także typ nawierzchni, dokładne oznaczenie ulic oraz wszystkich znaków drogowych znajdujących się w najbliższej okolicy, dlatego również o tym należy napisać. Niezwykle przydatna będzie też dokumentacja zdjęciowa.

Czy do uzyskania odszkodowania za wypadek niezbędna jest pomoc policji?

Samo uczestnictwo w kolizji drogowej lub stłuczce dla wielu osób jest wydarzeniem mocno stresującym. Dlatego naturalne jest to, że zastanawiamy się, czy opis zdarzenia wypadku potrzebny do odszkodowania np. z PZU oraz przebieg sytuacji powinny zostać potwierdzone przez policjantów. Zgodnie z obowiązującym prawem, kolizja na drodze nie zawsze wymaga wzywania policji na miejsce. Nie jest to koniecznie w sytuacji, gdy żadnej uczestnik zdarzenia nie odniósł obrażeń, pomiędzy uczestnikami nie ma sporu, a sprawca przyznaje się do winy. Wówczas wystarczy spisać stosowne oświadczenie, np. korzystając z gotowego wzoru z internetu.

Opis zdarzenia do odszkodowania – kiedy warto wezwać służby?

Problem pojawia się w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie, że sprawca mógł kierować pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, gdy zbiegł z miejsca wypadku bądź, jeśli nie ma prawa jazdy lub ważnego ubezpieczenia OC. W takich sytuacjach wezwanie policji okazuje się jak najbardziej zasadne, nawet jeśli nie ma osób poszkodowanych. Warto również pamiętać, że notatka, którą funkcjonariusze muszą napisać z interwencji, może stanowić uzupełnienie opisu przebiegu zdarzenia, czyniąc go bardzo dokładnym. Pozwoli to ustrzec się przed sytuacją, w której PZU, lub inny prywatny ubezpieczyciel, zechce zaniżyć wysokość należnego Ci odszkodowania.

Dokładny opis przebiegu zdarzenia – wzór, z którego możesz skorzystać

To jeszcze nie wszystko. Jeśli nadal zastanawiasz się, jak napisać opis zdarzenia do odszkodowania, poniżej przedstawiamy wzór, który ułatwi Ci to zadanie.

Przykładowy wzór dokładnego opisu przebiegu zdarzenia drogowego:

„W dniu 1.03.2023 sprawca kierował samochodem osobowym marki Opel o numerach rejestracyjnych AB 01234. Pojazd wyjechał z drogi podporządkowanej na skrzyżowaniu ulic Pięknej, Kwiatowej, Słonecznej oraz Wiśniowej w Warszawie. Włączający się do ruchu kierowca nie ustąpił pierwszeństwa kierującej pojazdem marki Fiat o numerach rejestracyjnych XY 365247, uderzając przodem swojego pojazdu w bok samochodu poszkodowanej. W momencie wydarzenia padał deszcz, ruch był wzmożony, a nawierzchnia nie była uszkodzona. Osoby biorące udział w kolizji były trzeźwe. W samochodzie sprawcy nie były włączone światła mijania”.

Zaniżone odszkodowanie – jak dochodzić swoich praw?

Powyższy wzór z pewnością ułatwi Ci skuteczne dochodzenie roszczeń od ubezpieczyciela sprawcy kolizji lub wypadku. Wiesz już, jak napisać opis zdarzenia do PZU – pamiętaj, że jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe zaniży Twoje odszkodowanie, zawsze możesz zgłosić się o pomoc do firmy odszkodowawczej, by uzyskać pomoc w uzyskaniu roszczenia w wyższej kwocie. Szczegółowo przeanalizujemy Twoją sytuację, zapewniając Ci niezbędne wsparcie i zajmiemy się sprawą, walcząc w Twoim imieniu o rekompensatę w odpowiednio wysokiej kwocie.