skip to Main Content
Uzyskiwanie Odszkodowania Z OC Sprawcy Wypadku

Uzyskiwanie odszkodowania z OC sprawcy wypadku

Okres jesienno-zimowy obfituje w wypadki i kolizje drogowe. Drogi są oblodzone i śliskie, a niektórzy kierowcy są nieuważni i nieprzygotowani do jazdy po nawierzchni o niskiej przyczepności. W takich warunkach zderzenie czy stłuczka nikogo nie dziwią. Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zdarzenia na drodze jest niestety jazda na letnich oponach. Kierowcy nierzadko zapominają lub z premedytacją nie zmieniają opon na zimowe, co w konsekwencji może skutkować wypadkiem.

Jeśli staliśmy się osobą poszkodowaną, a wina leży po stronie drugiego kierowcy, to wyrządzona szkoda powinna zostać pokryta z OC sprawcy. Jest to jednak tylko teoria. W rzeczywistości firmy ubezpieczeniowe bardzo często wypłacają zbyt małe kwoty odszkodowania z OC sprawcy wypadku. Poszkodowany nie musi jednak z własnej kieszeni dopłacać do części motoryzacyjnych i naprawy pojazdu – wystarczy zgłosić się do nas. Skuteczne odzyskiwanie odszkodowań to nasza specjalność.

Za jakie szkody można uzyskać odszkodowania z OC sprawcy wypadku?

Każdej osobie, która została poszkodowana w wyniku wypadku drogowego, należy się odszkodowanie z OC sprawcy wypadku. Szkody dzielimy na dwie kategorie: majątkową i osobową, czyli taką, gdzie poszkodowany został ranny lub zginął. Niestety, nieznajomość przepisów prawa powoduje, że wiele osób dąży jedynie do uzyskania odszkodowania za zniszczony pojazd. Tymczasem odzyskiwanie odszkodowań z OC sprawcy wypadku, którymi się zajmujemy, obejmuje również inne szkody.

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje jednoznacznie, za jakie rodzaje szkód dokonywana jest wypłata odszkodowania z OC sprawcy przez zakład ubezpieczeń. Należą do nich nie tylko bezpośrednie skutki zdarzenia jak uszkodzenie pojazdu, ale i długofalowe skutki wypadku, takie jak pogorszenie sytuacji życiowej czy utrata zdolności do pracy. Informowanie, że przysługują nam np. odszkodowania zdrowotne z OC sprawcy, nie jest korzystnym rozwiązaniem dla firmy ubezpieczeniowej. Inne należne rekompensaty to:

  • zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji,
  • zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i cierpienie fizyczne lub psychiczne,
  • zwrot utraconych korzyści np. zarobków.

W przypadku inwalidztwa poszkodowanego należy się również renta na zwiększone potrzeby związane z długotrwałym leczeniem lub jednorazowe świadczenie, które umożliwi podjęcie innej pracy np. na kurs uprawniający do wykonywania innego zawodu. W naszej pracy najważniejszy jest sukces naszego klienta. Do każdego przypadku podchodzimy rzetelnie i staramy się maksymalizować wypłacane odszkodowanie. Mamy również w naszej szerokiej ofercie odzyskiwanie odszkodowań za zniszczone podczas wypadku przedmioty osobiste takie jak okulary, ubranie czy telefon komórkowy.

Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy

Wypadek to niezwykle stresujące wydarzenie w życiu każdego człowieka, który może mieć duży wpływ na zdrowie oraz majątek poszkodowanego. Naprawa jednego i drugiego wymaga nie tylko czasu, ale i pieniędzy. W tej trudnej sytuacji z pomocą może przyjść wysokie odszkodowanie zdrowotne z OC sprawcy wypadku. Będzie to nieocenione wsparcie niezbędne przy leczeniu, rehabilitacji czy naprawie własnego auta. Bez względu zatem na stan psychiczny oraz emocje towarzyszące zdarzeniu drogowemu, powinieneś być przygotowany jak dochodzić odszkodowania z OC sprawcy.

Przede wszystkim jak najszybciej po wypadku powinieneś ustalić, gdzie sprawca był ubezpieczony i wziąć od niego numer polisy OC. W sytuacji, kiedy nie spisano oświadczenia powypadkowego, ponieważ np. sprawca odmówił, należy spisać numery rejestracyjne pojazdu oraz na tej podstawie zgłosić się po pomoc w uzyskaniu odszkodowania OC do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który ustali właściwy zakład ubezpieczeń. Jeśli z jakichś względów nie udało się zdobyć numerów rejestracyjnych pojazdu, nie powinieneś z tego rezygnować. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania. Ustawowy czas na dochodzenie swoich roszczeń to 3 lata. Zanim jednak zadzwonisz do ubezpieczyciela, trzeba przemyśleć, czy jesteśmy gotowi na samotną batalię z ubezpieczalnią? A może warto zwrócić się o pomoc w uzyskaniu odszkodowania OC do profesjonalistów?

Jak dochodzić odszkodowania z OC sprawcy

Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych w praktyce nie jest proste. Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że poprzez działania firm ubezpieczeniowych wypłata odszkodowania z OC sprawcy bardzo często bywa zaniżona. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia wywalczenie satysfakcjonującego odszkodowania może być trudne. Contra Odszkodowania od wielu lat skutecznie uzyskuje wysokie odszkodowania z OC sprawcy dla swoich Klientów. Z naszymi doświadczonymi prawnikami o gruntownej wiedzy oraz zdolnościach negocjacyjnych możesz uzyskać dużo wyższą kwotę. Oferujemy kompleksową pomoc w uzyskiwaniu odszkodowania OC m.in.:

  • fachową ocenę szkody,
  • skompletowanie dokumentacji wraz z uzasadnieniem,
  • profesjonalną reprezentację przed instytucjami,
  • doradztwo oraz pomoc na każdym etapie sprawy,
  • wypłatę odszkodowania z OC sprawcy w ciągu kilkunastu dni.
odszkodowanie zdrowotne z oc sprawcy

Odszkodowanie, a koszty napraw

W trakcie wypadku komunikacyjnego wszelkie szkody pokrywane są z OC sprawy wypadku. Jeśli jechałeś do pracy, a kierowca jadący przed Tobą wpadł w poślizg i spowodował kolizję, w której ucierpiałeś Ty oraz Twój samochód, przyznane zostanie Ci odszkodowanie z OC sprawcy wypadku. Nie musisz martwić się, że w związku z wypadkiem zapłacisz wyższe składki za ubezpieczenie pojazdu – jeśli winą za wypadek zostanie obarczona druga osoba biorąca w nim udział, to ona niestety poniesie konsekwencje finansowe, np. będzie musiała opłacić wyższą składkę OC samochodu. Pamiętaj jednak, że wypłata odszkodowania z OC sprawcy to długotrwały proces, który zwykle trwa kilka miesięcy. Jeśli zależy Ci na szybkiej naprawie samochodu, koszty będziesz musiał pokryć najpierw z własnej kieszeni, a później firma ubezpieczeniowa sprawcy wypłaci Ci należną sumę odszkodowania. Nie zapomnij o zbieraniu wszystkich faktur oraz paragonów, ponieważ na tej podstawie możesz później ubiegać się o dopłatę do przyznanego odszkodowania.

Wypłata odszkodowania z OC sprawcy, a polityka ubezpieczycieli

Dlaczego firmy ubezpieczeniowe zaniżają kwotę odszkodowania? Przedsiębiorstwom nie zależy na całkowitym pokryciu szkody, która została Ci wyrządzona. Na miejscu wypadku pojawia się rzeczoznawca, który stwierdza i wycenia zniszczenia oraz uszkodzenia obu pojazdów. Jego opinia jest podstawą, by z OC sprawcy wypłata odszkodowania została przyznana drugiemu kierowcy. Ekspert wycenia także koszty naprawy – dokonując wyceny, powinien kierować się średnimi cenami części na rynku, ale w rzeczywistości ocena bardzo często zawiera najtańsze części i zamienniki, które można wykorzystać do przywrócenia stanu samochodu sprzed wypadku. Po dokonaniu ekspertyzy firma ubezpieczeniowa rozpoczyna procedurę wypłaty odszkodowania kierowcy, który nie zawinił w wypadku.

Nie wiesz jak uzyskać odszkodowanie z oc sprawcy ? Skontaktuj się z nami przez nasz formularz kontaktowy na dole strony, lub przez naszą stronę kontaktową

Kiedy dostaniesz list od firmy ubezpieczeniowej sprawcy wypadku i zobaczysz zbyt niską kwotę odszkodowania, nie czekaj zbyt długo i zgłoś się do nas o pomoc. Dzięki naszemu wsparciu dopłata do odszkodowania OC zostanie uzyskana bez problemów. Znamy się na procedurach firm ubezpieczeniowych i wiemy, jakie dokumenty, potwierdzenia i faktury należy przedstawić, aby uzyskać należną kwotę pieniędzy. Zostałeś poszkodowany w wypadku, Twój samochód nie był sprawny przez jakiś czas, a Ty sam także mogłeś mieć z tego powodu problemy zdrowotne, więc należy Ci się do odszkodowania OC dopłata. Nie bój się walczyć o swoje prawa. Pomożemy Ci załatwić wszystkie formalności. Dzięki nam w krótkim czasie uzyskasz dopłatę do odszkodowania. Zaufaj naszej wiedzy i doświadczeniu.

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania z oc sprawcy

Jeśli przydarzyła nam się kolizja drogowa, której sprawcą był inny kierowca, przysługuje nam prawo do zwrotu kosztów naprawy naszego pojazdu z jego ubezpieczenia OC. Nie dajmy się jednak oszukać ubezpieczycielowi, gdy ten będzie chciał zaniżyć nam kwotę wypłaconego odszkodowania.

W większości przypadków jest tak, że przedstawiciel ubezpieczyciela, który przyjeżdża zobaczyć nasz uszkodzony samochód, dąży do tego, aby towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło nam jak najmniejszą kwotę należnych nam pieniędzy.

Przedstawiciel przyjeżdża, ocenia skalę zniszczeń samochodu oraz przygotowuje kosztorys naprawy. Na ile to będzie możliwe, starajmy się pilnować wykonywanej przez niego pracy, ponieważ to od przedstawiciela zależeć będzie, jaką kwotę otrzymamy.

Decydując się np. na naprawę uszkodzonego samochodu w autoryzowanym warsztacie w formie bezgotówkowej, towarzystwo ubezpieczeniowe ma mniejsze „pole manewru”, aby zaniżyć wartość odszkodowania. Dzieje się tak dlatego, że my (jako poszkodowany) nie bierzemy udziału w całym procesie naprawy naszego samochodu. Koszty jego naprawy wycenia warsztat i to on otrzymuje od ubezpieczyciela pieniądze za wykonane naprawy. My tylko odbieramy naprawiony samochód.

Jeśli jednak zdecydujemy się naprawić auto na własną rękę, bądźmy czujni. Wielu ubezpieczycieli korzysta z naszej niewiedzy i braku wiedzy prawnej i wypłaca poszkodowanym mniejsze kwoty, niż są im należne przy takich samym uszkodzeniach, ale naprawie bezgotówkowej wykonywanej w autoryzowanym warsztacie.

Odszkodowanie z OC sprawcy kolizji

Może się więc zdarzyć, że naprawa w warsztacie została wyceniona np. na 10.000 zł. My jednak wybraliśmy gotówkę. Prawie zawsze będzie to kwota dużo niższa, bo różnica może wynieść nawet 4.000 zł i na nasze konto może wpłynąć np. tylko 6.000 zł zamiast 10 tys. zł, jakie otrzymałby warsztat samochodowy. Ubezpieczyciel, bazując na niezorientowaniu w przepisach prawnych, może chcieć wypłacić nam kwotę pomniejszoną o wartość podatku VAT. Pamiętajmy jednak, że jest to niezgodne z prawem, jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej i nie jesteśmy płatnikami VAT. Nie dajmy się więc oszukać i domagajmy się wszystkich należnych nam pieniędzy.

Innym czynnikiem, który wpływa na takie nieuczciwe zachowania ze strony towarzystw ubezpieczeniowych w sprawach dotyczących odszkodowania z OC sprawcy, jest przekonanie, że zdecydowana większość kierowców uszkodzony samochód będzie naprawiać w zaprzyjaźnionym warsztacie, a nie w autoryzowanym serwisie. Jest to bardzo ważna dla naszego portfela różnica. Decydując się na naprawę w Autoryzowanej Stacji Obsługi, wiemy, że nasz samochód zostanie naprawiony oryginalnymi częściami, co znacznie wpłynie na wartość usługi. W przypadku znajomego warsztatu zazwyczaj decydujemy się na użycie zamienników, a co za tym idzie – zmniejszają się koszty samej naprawy. Różnice cenowe pomiędzy częściami oryginalnymi a ich zamiennikami są znaczące i mogą wynosić nawet kilkaset złotych na jednym podzespole. Jednak część towarzystw ubezpieczeniowych próbuje jeszcze wykorzystywać tę możliwość, aby zaoszczędzić na kwocie wypłaconego nam odszkodowania.

Pamiętajmy więc, że takie działanie towarzystw ubezpieczeniowych jest bezprawne. Potwierdzają to orzeczenia Sądu Najwyższego, które jasno mówią o tym, że ubezpieczyciel nie może dowolnie interpretować kosztu naprawy samochodu i rozróżniać pod względem wartości pieniężnej miejsca, gdzie zostanie ona wykonana. Innymi słowy, ubezpieczyciele nie mogą płacić za tę samą naprawę wykonaną w Autoryzowanej Stacji Obsługi innej kwoty, niż zapłacą małemu warsztatowi samochodowemu.

Zadośćuczynienie z OC sprawcy – podsumowanie

Jeśli jednak nie masz czasu na pilnowanie całego procesu naprawy auta, od momentu przyjazdu przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego po sprawdzanie kwoty do wypłaty, możesz zdać się na nas.

Dopłacimy Wam do kwoty odszkodowania, jaką przyznał Wam ubezpieczyciel, i sami zajmiemy się odzyskaniem od niego pieniędzy. Wspólnie z Wami ustalimy kwotę dopłaty, jaka będzie Was satysfakcjonowała, a następnie po zrzeczeniu się przez Was roszczenia od tej szkody sami będziemy dochodzić pozostałej części odszkodowania u ubezpieczyciela.

Rozwiązanie to jest wygodne dla poszkodowanych i pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale też zdrowie, którego nie musisz tracić na ciągłe nadzorowanie i denerwowanie się, czy sprawa jest prowadzona prawidłowo, a wszystkie koszty liczone są tak, jak powinny być.

Zdajcie się na nasze doświadczenie i zaufajcie nam przy odzyskiwaniu odszkodowania z OC sprawcy. Jesteśmy firmą odpowiedzialną, nastawioną na bezpieczeństwo klienta. Działamy kompleksowo, szybko i przede wszystkim skutecznie, a oferowane rozwiązania zapewniają maksymalną ochronę prawną. Z nami możesz tylko zyskać.