skip to Main Content
Zaniżone Odszkodowanie Z OC Sprawcy

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy

Wypadek samochodowy sam w sobie jest bardzo nieprzyjemnym wydarzeniem, ale na tym nie kończą się przykre sytuacje. Jeśli szkoda powstała wskutek działania drugiego kierowcy, poszkodowanemu należy się odszkodowanie. To dobra idea, która zostaje nadużywana. Najgorszym z nich jest zaniżone odszkodowanie OC. Zbyt niska kwota wpłacona na konto oznacza w praktyce, że za resztę napraw trzeba samodzielnie dopłacić.

Trudno odnaleźć w tym jakąkolwiek sprawiedliwość. Dlatego zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy nie powinno mieć w ogóle miejsca. Niestety trzeba mieć na uwadze, że przedsiębiorstwom ubezpieczeniowym zależy na jak największym zysku. A to nie współgra z dużymi wypłatami. Przez to dochodzi do nieuczciwych zagrywek, a jedynym ratunkiem dla poszkodowanego może być podjęcie współpracy z firmą specjalizującą się w uzyskiwaniu adekwatnego – i uczciwego – odszkodowania z OC sprawcy wypadku.

Zaniżone odszkodowanie OC – jak często się to zdarza?

Na ten temat brakuje wiarygodnych statystyk. Siłą rzeczy do kancelarii bądź firm współpracujących z poszkodowanymi trafiają przede wszystkim osoby, które dotknął problem zaniżonego odszkodowania z OC sprawcy. Pozwala to jednak mniej więcej określić skalę procederu. Każdego roku pojawia się kilkadziesiąt tysięcy tego typu spraw w całej Polsce. Można więc powiedzieć o powszechności zjawiska zaniżania odszkodowania OC. Nigdy nie można być pewnym, czy ubezpieczyciel wykazuje się uczciwością. To zdroworozsądkowe podejście nawet w przypadku, gdy cieszy się on nieposzlakowaną opinią. Zawsze warto zweryfikować proponowany przez niego kosztorys niezależnie od sytuacji.

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie za wypadek?

Kwota niewystarczająca do pokrycia wszystkich kosztów związanych z naprawą to bardzo częsty problem. Zaniżone odszkodowanie OC łatwo jednak przeoczyć. Jak to możliwe? Otóż ubezpieczyciele uciekają się do prostej sztuczki psychologicznej, której ulega wielu ludzi. Jest nią szybkie wypłacenie odszkodowania w zasądzonej przez przedsiębiorstwo kwocie. Gdy tylko pieniądze pojawiają się na koncie poszkodowanego, sprawa zostaje zamknięta. Tak przynajmniej uważa wielu niezaznajomionych z przepisami osób. W ten właśnie sposób zbyt niskie odszkodowanie z OC sprawcy staje się faktem, wobec którego nikt nie ma zamiaru się odwoływać. To podstawowy błąd poszkodowanych w wypadku.

Dlatego warto podkreślić: nawet otrzymanie już pieniędzy w ramach odszkodowania nie zamyka drogi do dalszego dochodzenia swoich praw. Wciąż istnieje możliwość odwołania się do zaniżonej wyceny szkody z OC i – w konsekwencji – otrzymania dopłaty.

Część osób decyduje się na samodzielne szukanie porozumienia z ubezpieczycielem. Polubowne ugody wydają się atrakcyjniejsze z oczywistych względów, ale niestety stanowią rzadkość. Przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe, które oferują zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy, bywają opieszałe w odnoszeniu się do odwołań. Do rzadkości należy też pozytywne rozpatrzenie sprawy. W takiej sytuacji poszkodowanym nie pozostaje nic innego, jak odpowiednia pomoc w odszkodowaniach.

Firmy specjalizujące się w tej tematyce – jak np. nasza Contra – są doskonale rozeznane w prawach osób poszkodowanych i możliwościach dalszego działania. Dzięki naszym staraniom koszt naprawy nie będzie już tak przerażający, a przede wszystkim będzie się zgadzać z rzeczywiście poniesioną szkodą. Dlatego właśnie za małe odszkodowanie z OC sprawcy nie musi być aż tak problematyczne. Podczas gdy my pracujemy, nasi klienci mogą się zająć swoimi sprawami. To ogromna oszczędność zarówno czasu, jak i zdrowia, a przy okazji jest gwarancją uczciwego odszkodowania.

Jak zwiększyć odszkodowanie? Na co nie trzeba się godzić?

Przy zaniżonej wycenie wciąż pozostaje wiele opcji dochodzenia do prawdy. Ubezpieczyciele zazwyczaj zarzekają się, że nie doszło do zaniżonego odszkodowania z OC. I zapewniają, że dopłacą różnicę, jeśli taka istnieje. Można to łatwo poddać testowi. Niestety wiąże się to nierzadko z dodatkowymi wydatkami. Wycena rzeczoznawcy, który obliczy rzeczywiste straty i związaną z tym cenę napraw, kosztuje od 200 do nawet 500 zł. Kosztorys przedstawią też autoryzowane serwisy samochodowe. Pobierają one od 150 do 200 zł, ale tylko w przypadku, gdy nie mają pewności skorzystania z ich usług. Niezależnie od wyboru trzeba wyłożyć kilkaset złotych.

Kolejnym sposobem na zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy jest zbieranie wszelkich rachunków. Jeśli koszt naprawy wyniesie więcej, niż zostało to określone w piśmie ubezpieczyciela, to pokrycie różnicy należy do jego obowiązków. Skąd w ogóle bierze się tak zaniżony kosztorys? Odszkodowanie z OC sprawcy sugeruje zakup najtańszych zamienników, a czas pracy fachowców jest wręcz śmiesznie niski. To wynika z przekonania, że napraw nie dokona się w autoryzowanym serwisie. To bardzo nieuczciwe zagranie, które pozwala zaoszczędzić ubezpieczycielowi nawet kilkaset złotych na jednej części. Zwracamy jednak uwagę, że to bezprawna praktyka. Aby uniknąć problemu ze zbyt małym odszkodowaniem z OC sprawcy zaleca się zbieranie wszystkich rachunków jako dowodu poniesionych strat.

Ostatnią opcją jest pozwanie firmy ubezpieczeniowej. Jeśli chodzi o zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy odwołanie w sądzie zrobić nawet przed naprawą samochodu, ale trzeba posiadać szczegółową wycenę napraw. To na tej podstawie sąd wyda wyrok. Pozew cywilny nie wymaga obecności adwokatów, ale lepiej zdecydować się na jego wynajęcie. W przypadku wygranej honorarium kancelarii zapłaci ubezpieczyciel.

Zaniżona wycena szkody z OC – odwołanie zawsze jest możliwe

Ubezpieczyciele nie informują otwarcie o możliwości odwołania się. To nie leży w ich interesie. Ale nasi klienci mogą mieć pewność, że jest to zawsze dostępną dla nich opcją. W kwestii takiej, jak zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy odwołanie przynosi zazwyczaj spodziewany skutek, dlatego warto spróbować. Zwłaszcza wtedy, gdy okazuje się, że kosztorys nie bierze pod uwagę ceny oryginalnych części, a przez to przewidują utratę wartości pojazdu, co jeszcze bardziej wpływa na zaniżone odszkodowanie z OC. To nieuczciwe praktyki, które można na różne sposoby zweryfikować, aby otrzymać właściwą kwotę za naprawy.

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy – o czym trzeba pamiętać przy odwołaniu?

Po pierwsze, należy trzymać się terminów. W kwestii takiej, jak zaniżona wycena szkody z OC odwołanie musi odbyć się w ciągu 3 lat od otrzymania pisma od firmy ubezpieczeniowej. Po upływie tego czasu następuje przedawnienie roszczeń. To wystarczająco długi termin, aby zdecydować się na podjęcie odpowiednich kroków. Nie zaleca się jednak z tym zwlekać. Im więcej czasu mija od wypadku i napraw, tym trudniej dowieść swoich racji. Odpowiedź ze strony ubezpieczyciela powinna nadejść po maksymalnie 30 dniach, ale w przypadku wyjątkowo skomplikowanych sytuacji może to przedłużyć się do 60 dni (firma musi jednak wcześniej o tym poinformować).

Po drugie, uzasadnienie roszczenia powinno być poparte dobrymi argumentami. Przydają się więc wszystkie świadectwa poniesionych kosztów (tj. rachunki) lub wycena rzeczoznawcy. Zaniżone odszkodowanie OC wymaga też udowodnienia wartości rynkowej samochodu. Posłużą do tego np. linki do portali aukcyjnych.

Po trzecie, odpowiedź odmowna nie zamyka sprawy. Wciąż pozostaje kilka możliwości zwrotu pieniędzy za zbyt niskie odszkodowanie.

Profesjonalna pomoc w odszkodowaniach

Nasza pomoc w przypadkach zaniżonego odszkodowania z OC sprawcy jest kompleksowa, a co najważniejsze dla naszych klientów – szybka. Działamy na zasadzie przejęcia na siebie roszczeń finansowych wobec ubezpieczyciela, a klientom wypłacamy wspólnie ustaloną kwotę. Od momentu podpisania umowy sami dochodzimy pozostałej części odszkodowania u przedsiębiorstwa ubezpieczeniowego. Nasi klienci z kolei otrzymują wszystkie potrzebne do dokonania napraw pieniądze.

Zainteresowanych kwestią tego, co zrobić, gdy ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Z przyjemnością podejmiemy się współpracy. Dopilnujemy, aby wysokość odszkodowania pokryła wszystkie niezbędne wydatki. Nie musisz dochodzić swoich praw samodzielnie! Z naszą pomocą nikt nie zostanie wprowadzony w błąd, a za małe odszkodowanie z OC sprawcy nie będzie przysparzać problemów.