skip to Main Content
Odszkodowanie Za Zalanie Mieszkania – Co Trzeba Wiedzieć?

Odszkodowanie za zalanie mieszkania – co trzeba wiedzieć?

Woda przeciekająca przez sufit, zacieki na ścianach i konieczność wykonywania kosztownego remontu – zalane pomieszczenia mogą okazać się niezwykle uciążliwym problemem. Nic dziwnego, że wielu poszkodowanych oczekuje stosownego zadośćuczynienia za wyrządzone im szkody. Dowiedz się, kiedy należy Ci się odszkodowanie za zalanie mieszkania, jak skutecznie dochodzić swoich praw i w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć się przed własną odpowiedzialnością. Podpowiadamy też, co zrobić, gdy ubezpieczyciel zaproponuje Ci zaniżoną kwotę rekompensaty.

Oczekujesz odszkodowania za zalane mieszkanie? Najpierw musisz ustalić winnego

Chcąc dochodzić należnego zadośćuczynienia za szkodę, musisz najpierw ustalić faktycznego winowajcę zdarzenia. Nie zawsze bowiem wypłata odszkodowania za zalanie mieszkania będzie obowiązkiem sąsiada z góry, nawet jeśli to w jego lokalu doszło do wycieku. Do zidentyfikowania osoby lub podmiotu odpowiedzialnego za wypłacenie Ci odpowiedniej kwoty rekompensaty, konieczne jest dokładne zbadanie przyczyn powstałej szkody. Winowajcą może okazać się np.:

  • zarządca nieruchomości, który zaniedbał obowiązki związane z utrzymaniem instalacji wodno-kanalizacyjnej,
  • producent wadliwego sprzętu, którego awaria spowodowała szkodę.

Ważne, by w pierwszej kolejności dokładnie udokumentować wszelkie szkody spowodowane zalaniem mieszkania. Zrób zdjęcia zniszczonych przedmiotów, podłóg i ścian, by oszacować powstałe straty finansowe, by nie było podstaw do wypłaty zaniżonej kwoty odszkodowania.

Zalanie mieszkania: jakie przyczyny pozwalają ubiegać się o odszkodowanie?

Omawiana sytuacja, pozwalająca dochodzić swoich praw u ubezpieczyciela, może być spowodowana przez różne czynniki. Poniżej znajdziesz zestawienie najczęstszych przyczyn, przez które może dojść do zalania, pozwalającego ubiegać się o odszkodowanie za zniszczone mieszkanie.

  1. Awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej, np. uszkodzenie rur, przewodów lub zaworów wodnych.
  2. Nieszczelny dach lub elewacja budynku, mogące powodować przecieki w trakcie opadów deszczu bądź topniejącego śniegu.
  3. Zatkanie kanalizacji skutkujące cofaniem się wody i zalewaniem pomieszczeń, zwłaszcza łazienki oraz kuchni.
  4. Awaria urządzeń wodnych – pralki, zmywarki lub bojlera.
  5. Zamarzanie rur na skutek niewystarczającej izolacji, prowadzące do ich pękania.
  6. Awaria w mieszkaniu sąsiadów, np. przeciekająca rura lub zepsute urządzenie.
  7. Błąd ludzki lub nieostrożność, np. pozostawienie odkręconego kranu lub niedomknięcie okien podczas ulewnych opadów.

Jak i od kogo dochodzić odszkodowania za zalanie mieszkania?

Jak widać, zalane ściany lub sufity w lokalu mieszkalnym mogą mieć różnorodne podłoże, co nie pozostaje bez znaczenia przy ubieganiu się o kwotę stanowiącą rekompensatę za powstałe szkody. Jak pokazuje praktyka, dochodzić odszkodowania za zalanie mieszkania możesz zarówno od sąsiada mieszkającego nad Tobą (lub od jego ubezpieczyciela, o ile ma on wykupioną odpowiednią polisę), od producenta urządzeń AGD, jak i od zarządcy budynku.

Problemem może okazać się sytuacja, w której osoba mieszkająca nad Tobą, nie ma wykupionego ubezpieczenia, z którego w przypadku zalania Twojego mieszkania, można dochodzić odszkodowania w odpowiedniej kwocie. Alternatywą pozostaje wówczas skorzystanie z własnego ubezpieczenia nieruchomości. Jednak w tym przypadku warto upewnić się, że zakres ochrony obejmuje zalania i sprawdzić, czy odpowiedzialność ubezpieczyciela nie podlega ona konkretnym wyłączeniom. Ubezpieczyciel wypłaci Ci rekompensatę, a następnie obciąży kosztami sąsiada winnego powstałych zniszczeń – ważne, by świadczenie nie zostało w żaden sposób zaniżone.

Odszkodowanie za zalanie mieszkania – jaka kwota?

Wysokość zadośćuczynienia pozostaje kwestią, która w każdym przypadku szacowana jest indywidualnie. Kluczowe jest to, by bardzo dokładnie udokumentować wszystkie poniesione straty. Jeśli odszkodowanie za zalanie mieszkania dotyczy niewielkich zacieków, kwota, której można dochodzić, z pewnością będzie niższa, niż w przypadku zniszczeń wymagających generalnego remontu. Im staranniejszą dokumentację przedstawisz ubezpieczycielowi, tym mniejsza szansa, że ten przyzna Ci zaniżone świadczenie.

Ubezpieczyciel przyznał Ci zaniżone odszkodowanie?

Niestety, sytuacje, w których towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają niedoszacowane rekompensaty, wciąż są powszechne. W takiej sytuacji nie warto zgadzać się na pierwszą propozycję ubezpieczyciela, mając świadomość, że chce on nam wypłacić zaniżone odszkodowanie za zalanie mieszkania. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie odwołanie się od decyzji, które często skutkuje otrzymaniem wyższej kwoty zadośćuczynienia. Jeśli znajdujesz się właśnie w takiej sytuacji i chcesz dochodzić należnego Ci świadczenia, koniecznie skontaktuj się z nami i zyskaj wsparcie doświadczonych ekspertów.