skip to Main Content
Co Z Ubezpieczeniem Po Kupnie Samochodu?

Co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu?

Zmiana auta wiąże się z wieloma formalnościami, a jedną z tych zdecydowanie najważniejszych jest zadbanie o prawidłową kontynuację umowy ubezpieczeniowej pojazdu. Jeśli zastanawiasz się, co z ubezpieczeniem samochodu po kupnie, ten tekst jest dla Ciebie. Poznaj obowiązki kupującego i sprzedającego i dowiedz się, czy możesz jeździć na polisie poprzedniego właściciela.

Co z ubezpieczeniem OC samochodu po sprzedaży auta?

Na początku warto zauważyć, że zawarcie umowy kupna-sprzedaży auta samo w sobie nie powoduje wygaszenia polisy OC u ubezpieczyciela. Fakt ten wywołuje określone skutki, zarówno po stronie sprzedawcy, jak i nabywcy. Jesteś świeżo po kupnie samochodu i zastanawiasz się, co z ubezpieczeniem? Otóż OC automatycznie przechodzi na Ciebie, dzięki czemu nie musisz zawierać nowej umowy od odpowiedzialności cywilnej. Jednak aby cała sytuacja nie budziła wątpliwości od strony prawnej, kluczowe jest zgłoszenie do TU sprzedaży auta przez dotychczasowego właściciela, który ma na to 14 dni od transakcji.

Dlaczego natychmiast po sprzedaży samochodu należy powiadomić ubezpieczyciela?

Istnieje kilka powodów, dla których po sprzedaży auta, dotychczasowy właściciel musi zgłosić ten fakt swojemu ubezpieczycielowi:

  • ochrona przed odpowiedzialnością – dopóki sprzedawca nie powiadomi zakładu ubezpieczeniowego o zbyciu pojazdu, nawet po kupnie samochodu przez Ciebie, nadal to on będzie odpowiadać za ewentualne szkody, musząc np. wypłacić odszkodowanie za wypadek komunikacyjny,
  • ochrona zniżek OC – niezgłoszenie sprzedaży ubezpieczycielowi może również powodować utratę zniżek, na skutek zdarzenia spowodowanego przez nowego właściciela,
  • zwrot składki – zbycie samochodu przed upływem ubezpieczenia OC, daje prawo do otrzymania zwrotu części składki. Kwota zwrotu będzie zależała od czasu, jaki pozostał od zawarcia umowy kupna do końca obowiązywania polisy.

W większości towarzystw ubezpieczeniowych zgłoszenia można dokonać osobiście w oddziale, telefoniczne, mailowo lub poprzez formularz na stronie internetowej, podając:

  • numer polisy OC,
  • numer rejestracyjny auta,
  • data sprzedaży,
  • dane nowego właściciela pojazdu.

Ubezpieczenie po kupnie samochodu – formalności, o których trzeba pamiętać

Jeszcze przed zawarciem umowy warto mieć świadomość obowiązków ubezpieczeniowych i odpowiednio przygotować całą transakcję. Jeśli zastanawiasz się, co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu, zwróć uwagę na poniższe formalności.

  1. Prawidłowa forma umowy sprzedaży – dla zachowania wiarygodności, powinna zostać zawarta na piśmie i obejmować wszystkie kluczowe ustalenia.
  2. Omówienie kwestii ubezpieczeniowych – poprzedni i nowy właściciel powinni ustalić szczegóły ubezpieczenia oraz kwestie przeniesienia polisy po kupnie samochodu na nowego nabywcę.
  3. Przekazanie dokumentów nabywcy – sprzedający powinien przekazać kupującemu wszystkie dokumenty, w tym aktualną polisę ubezpieczeniową.
  4. Zgłoszenie sprzedaży – sprzedawca powinien w terminie 14 dni poinformować swojego ubezpieczyciela o zbyciu auta.

Kupno samochodu a ubezpieczenie AC poprzedniego właściciela

AutoCasco (AC) to dobrowolna usługa, w przeciwieństwie do OC, które ma charakter obowiązkowy dla każdego kierowcy. W odróżnieniu od ubezpieczenia w zakresie odpowiedzialności cywilnej pakiet AC nie przechodzi automatycznie na nowego właściciela po kupnie samochodu. Oznacza to, że z chwilą zawarcia umowy AC wygasa, tak samo, jak inne ubezpieczenia dobrowolne, np. NNW czy assistance. Jako nowy właściciel auta będziesz więc musiał wykupić dodatkową polisę, by korzystać z rozszerzonej ochrony.

Zobacz także: odszkodowanie za wypadek komunikacyjny

Czy po kupnie samochodu mogę jeździć z ubezpieczeniem poprzedniego właściciela?

Jako nabywca auta masz prawo kontynuować aktualną polisę OC do końca okresu jej obowiązywania. Nie ma obowiązku wypowiadania obecnej umowy ubezpieczenia po kupnie samochodu. Niemniej jednak warto sprawdzić oferty różnych ubezpieczycieli, mogących zaproponować korzystniejsze warunki, a w razie potrzeby, wypowiedzieć aktualną umowę. Pamiętaj jednak, że za brak ciągłości polisy OC grożą obecnie bardzo wysokie kary finansowe. Toczysz spór z ubezpieczycielem? Sprawdź ofertę Contra Odszkodowania i skorzystaj z naszego wsparcia, dzięki któremu zwiększysz swoje szanse na uzyskanie korzystnego dla siebie rozstrzygnięcia.