skip to Main Content
Bezgotówkowa Naprawa Samochodu Z OC Sprawcy

Bezgotówkowa naprawa samochodu z OC sprawcy

Jeżeli do kolizji lub wypadku drogowego doszło nie z naszej winy, przysługuje nam naprawa bezgotówkowa samochodu z OC sprawcy. Dotyczy to zarówno poważnego uszkodzenia pojazdu, jak i nawet drobnych zarysowań czy wgnieceń powstałych na karoserii. Z likwidacji szkody na koszt ubezpieczyciela może skorzystać każdy obowiązkowy płatnik OC. Od nas zależy jednak to, czy wybierzemy gotówkową, czy też bezgotówkową naprawę samochodu.

Po wypadku samochodowym, niezależnie od tego, czy dotyczył on kolizji drogowej, czy też innej formy uszkodzenia naszego pojazdu, musimy zdecydować o formie naprawy samochodu z OC sprawcy. Istnieją dwa rozwiązania i w zależności od okoliczności każde z nich posiada swoje wady oraz zalety.

Pierwszą formę naprawy samochodu z OC sprawcy stanowi rozliczenie gotówkowe. Polega ono na otrzymaniu przez poszkodowanego konkretnej sumy wyliczonej na podstawie kosztu naprawy samochodu. Takie rozwiązanie ma swoich zwolenników, przede wszystkim ze względu na bezpośredni dostęp do środków. W ostatecznym rozrachunku można spożytkować je na dowolny cel. Przykładowo, jeśli znajdziemy fachowca, u którego naprawa auta z OC sprawcy będzie tańsza, „zaoszczędzone” pieniądze możemy przeznaczyć na użytek prywatny.

Dlaczego bezgotówkowa naprawa samochodu z OC sprawcy stanowi lepsze rozwiązanie?

Główna zaleta bezgotówkowej naprawy samochodu z OC sprawcy to przede wszystkim szybsza likwidacja szkody, bez konieczności poświęcania na to dodatkowego czasu. Wybierając rozliczenie gotówkowe, musimy na własną rękę szukać serwisu naprawy. Aktualnie wielu fachowców posiada odległe terminy świadczonych usług. Warto wziąć zatem pod uwagę fakt, że wypadek samochodowy to wysoce stresujące przeżycie i nie każdy jest w stanie w sposób efektywny załatwiać po nim ubezpieczeniowe formalności.

W przypadku bezgotówkowej naprawy samochodu z OC sprawcy pojazd z miejsca wskazanego przez poszkodowanego odbierze pracownik ubezpieczalni. Również ubezpieczyciel zajmuje się wyborem odpowiedniego serwisu naprawczego. Zwykle są to z góry ustalone warsztaty, z którymi podpisano umowę o współpracy. To dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu możemy liczyć na preferencyjny termin likwidacji szkody. Co więcej, na czas oczekiwania za naszym pojazdem wielu ubezpieczycieli udostępnia własne samochody zastępcze. Nie zostajemy zatem bez środka transportu i oszczędzamy sporo stresu, nawet jeśli naprawa bezgotówkowa z OC sprawcy będzie się przedłużać.

Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają swoim klientom wskazanie preferowanego warsztatu do likwidacji szkody. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że niepowiązany z ubezpieczalnią fachowiec może zrealizować usługę w późniejszym terminie.

Jak prawidłowo zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Kontakt z ubezpieczalnią powinien nastąpić od razu po zdarzeniu, w wyniku którego doszło do szkody w pojeździe. Towarzystwa ubezpieczeniowe starają się chronić przed wyłudzeniami, dlatego wymagają dopełniania szeregu formalności i przedstawienia odpowiedniej dokumentacji. To właśnie od niej zależeć będzie czas naprawy bezgotówkowej samochodu z OC sprawcy. Jesteśmy zobowiązani do podania naszych danych oraz danych sprawcy szkody, wśród nich znajdziemy:

  • imię i nazwisko,
  • numer PESEL,
  • numer rejestracyjny,
  • numer polisy,
  • marka samochodu,
  • data i szczegółowe okoliczności zdarzenia,

W razie możliwości warto również wykonać zdjęcia z wypadku, dodatkowo załączając fotografie stanu pojazdu sprzed kolizji.

Jeżeli wystąpi taka konieczność, na miejsce zdarzenia należy wezwać patrol policji. To nasz obowiązek w sytuacji, gdy sprawca prowadził samochód pod wpływem alkoholu lub nie przyznaje się on do odpowiedzialności za kolizję.

Co robić, gdy bezgotówkowa naprawa samochodu z OC sprawcy się przedłuża?

Każda naprawa auta z OC sprawcy wymaga oględzin rzeczoznawcy przysłanego przez ubezpieczyciela. Dopiero na podstawie jego raportu podjęta zostanie decyzja o wysokości odszkodowania lub nawet o tym, czy w ogóle zostanie ono przyznane. Ewentualny kosztorys pozostaje do naszej akceptacji.

Niestety, uzyskanie odszkodowania nie stanowi procesu prostego do przebycia, nawet jeżeli korzystamy z rozwiązania, jakim jest naprawa bezgotówkowa samochodu z OC sprawcy. Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy ubezpieczyciel z powodu niewystarczających materiałów dowodowych przedłuża okres naprawy bezgotówkowej z OC sprawcy. Popularną praktyką stosowaną też przez firmy wypłacające odszkodowanie z OC sprawcy jest zaniżanie wartości naprawy szkody.

Zwykle wątpliwości co do okoliczności wypadku dodatkowo wydłużają czas przyznania odszkodowania. Jeżeli w deklarowanym przez ubezpieczyciela terminie likwidacji szkody nie zostanie rozstrzygnięte, który kierowca spowodował wypadek, sprawą będzie musiał zająć się tym Sąd. Wówczas ustawowy czas dochodzenia swoich roszczeń przez obie strony wynosi 3 lata.

Bezgotówkowa naprawa samochodu z OC sprawcy – podsumowanie

Brak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia osoby poszkodowanej, a także zwyczajny stres spowodowany wypadkiem dodatkowo utrudniają egzekwowanie swoich praw u zimno kalkulującego ubezpieczyciela. Dlatego warto skorzystać z pomocy firmy zajmującej się odzyskiwaniem należnych odszkodowań od zobowiązanych do ich wypłacania towarzystw ubezpieczeniowych. Może ona służyć nie tylko do reprezentowania naszego stanowiska przed różnymi instytucjami. Pomoże nam również w fachowej ocenie szkody czy skompletowaniu potrzebnej dokumentacji wraz z jej uzasadnieniami. W efekcie wypłata odszkodowania z OC sprawcy może zająć zaledwie kilkanaście dni.