skip to Main Content
Bezgotówkowa Naprawa Samochodu Z OC Sprawcy

Bezgotówkowa naprawa samochodu z OC sprawcy

Zdarza się, że do kolizji lub poważniejszego zdarzenia drogowego dochodzi nie z naszej winy. W takiej sytuacji przysługuje nam bezgotówkowa naprawa samochodu z OC sprawcy. Dotyczy to zarówno poważnego uszkodzenia pojazdu, jak i nawet drobnych zarysowań czy wgnieceń powstałych na karoserii. Z likwidacji szkody na koszt ubezpieczyciela może skorzystać każdy obowiązkowy płatnik OC. Od nas zależy natomiast to, czy wybierzemy naprawę w serwisie, czy zdecydujemy się na tradycyjną gotówkową rekompensatę, by na własną rękę naprawić auto.

Bezgotówkowa likwidacja szkody czy odszkodowanie?

Zawsze po wypadku samochodowym niezależnie od tego, czy dotyczył on kolizji drogowej, czy też innej formy uszkodzenia naszego pojazdu, musimy zdecydować o formie naprawy samochodu z OC sprawcy. Istnieją dwa rozwiązania i w zależności od okoliczności każde z nich posiada swoje wady oraz zalety.

Pierwszą formę likwidacji szkody stanowi rozliczenie gotówkowe. Polega ono na otrzymaniu przez poszkodowanego konkretnej sumy wyliczonej na podstawie kosztu remontu samochodu. Takie rozwiązanie ma swoich licznych zwolenników, przede wszystkim ze względu na bezpośredni dostęp do środków. W ostatecznym rozrachunku można spożytkować je na dowolny cel.

Jeśli znajdziemy serwis, w którym naprawa auta z OC sprawcy wypadku będzie tańsza, „zaoszczędzone” pieniądze możemy przeznaczyć na użytek prywatny.

Dlaczego bezgotówkowa naprawa samochodu z OC sprawcy stanowi lepsze rozwiązanie?

Główna zaleta bezgotówkowej naprawy samochodu z OC sprawcy to przede wszystkim szybsza likwidacja szkody, bez konieczności poświęcania na to dodatkowego czasu. Wybierając rozliczenie gotówkowe, musimy na własną rękę szukać serwisu naprawy. Aktualnie wielu fachowców posiada odległe terminy świadczonych usług. Warto wziąć zatem pod uwagę fakt, że wypadek samochodowy to wysoce stresujące przeżycie i nie każdy jest w stanie w sposób efektywny załatwiać po nim ubezpieczeniowe formalności.

bezgotówkowa naprawa samochodu z OC sprawcy

W przypadku bezgotówkowej likwidacji szkody z OC sprawcy pojazd z miejsca wskazanego przez poszkodowanego odbierze pracownik ubezpieczalni. Również ubezpieczyciel zajmuje się wyborem odpowiedniego serwisu naprawczego. Zwykle są to z góry ustalone warsztaty, z którymi podpisano umowę o współpracy. To dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu możemy liczyć na preferencyjny termin naprawy. Co więcej, na czas oczekiwania za naszym pojazdem wielu ubezpieczycieli udostępnia własne samochody zastępcze. Nie zostajemy zatem bez środka transportu i oszczędzamy sporo stresu, nawet jeśli naprawa bezgotówkowa z OC sprawcy będzie się przedłużać.

U niektórych ubezpieczycieli możliwe jest również naprawienie samochodu po wypadku w serwisie wskazanym przez właściciela pojazdu. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że niepowiązany z ubezpieczalnią fachowiec może zrealizować usługę w późniejszym terminie.

Jak prawidłowo zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Kontakt z ubezpieczalnią powinien nastąpić od razu po zdarzeniu, w wyniku którego doszło do uszkodzenia pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe starają się chronić przed wyłudzeniami przy bezgotówkowej likwidacji szkód, dlatego wymagają dopełniania szeregu formalności i przedstawienia odpowiedniej dokumentacji. To właśnie od niej zależeć będzie czas naprawy samochodu z OC sprawcy. Jesteśmy zobowiązani do podania naszych danych oraz danych sprawcy szkody, wśród nich znajdziemy:

  • imię i nazwisko,
  • numery PESEL,
  • numery rejestracyjne pojazdów,
  • numer polisy OC sprawcy,
  • marki samochodów,
  • datę i szczegółowe okoliczności zdarzenia.

W razie możliwości warto również wykonać zdjęcia z wypadku, dodatkowo załączając fotografie stanu pojazdu sprzed kolizji.

Jeżeli wystąpi taka konieczność, na miejsce zdarzenia należy wezwać patrol policji. To nasz obowiązek w sytuacji, gdy sprawca prowadził samochód pod wpływem alkoholu lub nie przyznaje się on do odpowiedzialności za kolizję.

Co robić, gdy bezgotówkowa naprawa samochodu z OC sprawcy się przedłuża?

Zastanawiasz się, jak długo będzie trwał serwis pojazdu? Każda naprawa z OC sprawcy wymaga oględzin rzeczoznawcy przysłanego przez ubezpieczyciela. Dopiero na podstawie jego raportu podjęta zostanie decyzja o wysokości odszkodowania lub nawet o tym, czy w ogóle zostanie ono przyznane. Ewentualny kosztorys pozostaje do naszej akceptacji.

Niestety, uzyskanie odszkodowania nie stanowi procesu prostego do przebycia, nawet jeżeli korzystamy z rozwiązania, jakim jest naprawa bezgotówkowa. Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy ubezpieczyciel z powodu niewystarczających materiałów dowodowych przedłuża okres likwidacji szkody. Popularną praktyką stosowaną też przez firmy wypłacające odszkodowanie z OC sprawcy jest zaniżanie wartości naprawy szkody.

Zwykle wątpliwości co do okoliczności wypadku dodatkowo wydłużają czas przyznania odszkodowania. Jeżeli w deklarowanym przez ubezpieczyciela terminie likwidacji szkody nie zostanie rozstrzygnięte, który kierowca spowodował wypadek, sprawą będzie musiał zająć się tym Sąd. Wówczas ustawowy czas dochodzenia swoich roszczeń przez obie strony wynosi 3 lata.

Bezgotówkowa likwidacja szkody – rozwiązanie korzystne również dla przedsiębiorców

Nie należy zapominać o tym, że po drogach oprócz pojazdów prywatnych poruszają się również auta należące do firm. Utrzymanie sprawności floty to jeden z kluczowych elementów efektywnego prowadzenia biznesu, a każda kolizja czy wypadek drogowy mogą wiele kosztować przedsiębiorstwo. Także w przypadku firm posiadających większą liczbę pojazdów bezgotówkowa likwidacja szkody, a więc naprawa samochodu po wypadku w serwisie, stanowi korzystną alternatywę dla rozliczeń gotówkowych.

Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na stosunkowo krótki czas remontu oraz brak konieczności poszukiwania mechanika na własną rękę. Również osoby mocno zapracowane, które po prostu nie mają czasu na samodzielne wyprawy do warsztatów, z pewnością docenią komfort, jaki gwarantuje naprawa bezgotówkowa z OC sprawcy wypadku lub kolizji.

Sprawdź – pomoc w uzyskaniu odszkodowania z oc sprawcy

Bezgotówkowa naprawa samochodu z OC sprawcy – podsumowanie

Brak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia osoby poszkodowanej, a także zwyczajny stres spowodowany wypadkiem dodatkowo utrudniają egzekwowanie swoich praw u chłodno kalkulującego ubezpieczyciela. Dlatego warto skorzystać z pomocy firmy zajmującej się odzyskiwaniem należnych odszkodowań od zobowiązanych do ich wypłacania towarzystw ubezpieczeniowych. Może ona służyć nie tylko do reprezentowania naszego stanowiska przed różnymi instytucjami. Pomoże nam również w fachowej ocenie szkody czy skompletowaniu potrzebnej dokumentacji wraz z jej uzasadnieniami. W efekcie wypłata odszkodowania lub bezgotówkowa naprawa samochodu z OC sprawcy mogą zająć zaledwie kilkanaście dni.