Odszkodowanie za wypadek przy pracy za granicą
Polski pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy na terenie dowolnego państwa należącego do Unii Europejskiej, podlega takim samym przepisom, co obywatel kraju, na którego terenie doszło do nieszczęśliwego zdarzenia. Oznacza to m.in. możliwość ubiegania się o odszkodowanie za wypadek przy pracy za granicą. Co robić w takiej sytuacji i na jakie świadczenia może liczyć poszkodowany?
Wypadek w pracy za granicą – wszystko, co musisz wiedzieć
Wypadek przy wykonywaniu obowiązków służbowych może mieć niezwykle poważny wpływ na zdrowie oraz przyszłą sytuację psychofizyczną pracownika. Jeśli tego rodzaju zdarzenie wydarzy się w obcym kraju, często trzeba mierzyć się z dodatkowym stresem, barierą językową oraz nieznajomością przepisów. Warto więc mieć świadomość, że za wypadek przy pracy za granicą przysługuje odszkodowanie, ale także szereg dodatkowych świadczeń. Należą do nich m.in.:
- zadośćuczynienie za doznaną krzywdę,
- zwrot kosztów leczenia,
- renta oraz świadczenie pielęgnacyjne,
- rekompensata za utracone dochody.
Zgodnie z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej, pracownik zatrudniony na terenie innego kraju członkowskiego podlega takim samym przepisom, jak obywatel tego kraju. Dlatego, jeśli przytrafi nam się wypadek w pracy za granicą, nie powinniśmy rezygnować z przysługującego nam prawa do ubiegania się o zrekompensowanie doznanych szkód.
Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie za wypadek przy pracy za granicą?
Istnieje kilka podstawowych przypadków, w których poszkodowany pracownik może walczyć o odszkodowanie za doznane krzywdy. Należą do nich m.in. sytuacje, w których:
- osoba poszkodowana w wypadku przy pracy za granicą nie może podjąć zatrudnienia,
- do wypadku doszło z winy pracodawcy bądź innego współpracownika,
- w wyniku zdarzenia doszło do uszczerbku na zdrowiu,
- pracownik nie był zatrudniony w sposób legalny,
- od wypadku minęło nie więcej niż 3 lata.
Odkupimy Twoje odszkodowanie – sprawdź jak!
Wypadek przy pracy za granicą – co robić?
Osoba, której przytrafił się wypadek przy pracy za granicą, a która nie wie, co robić w takiej sytuacji, pierwsze kroki powinna skierować do pracodawcy. Większość przedsiębiorców na terenie UE posiada już stosowną polisę OC i to z niej wypłaca się świadczenia za szkody wynikające z zaniedbań szefa czy wypadków w zakładzie. Wypadek powinien również zostać zgłoszony do odpowiednich instytucji, które na terenie danego kraju zajmują się tego rodzaju zdarzeniami. Pracownik, który za wypadek w pracy za granicą chce uzyskać odszkodowanie, nie powinien kierować się przepisami, które obowiązują w Polsce. Podstawą do uzyskania swoich roszczeń jest bowiem prawo obowiązujące na terenie kraju, w którym doszło do takiego zdarzenia.
Wypadek w pracy za granicą – dokumenty potrzebne do odszkodowania
Aby starania o odszkodowanie za wypadek przy pracy za granicą przyniosły pożądany skutek, pracownik powinien przygotować odpowiednie dokumenty, potwierdzające leczenie oraz konsekwencje zdarzenia. Kluczowe okażą siew tym przypadku:
- dokumentacja medyczna i historia choroby,
- dokumenty potwierdzające zatrudnienie oraz odprowadzanie składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne,
- rachunki za zakup lekarstw, przyborów medycznych, rehabilitację,
- udokumentowanie kosztów dojazdu do placówek medycznych,
- zdjęcia z miejsca wypadku oraz inne dowody, które ułatwią dochodzenie swoich roszczeń.
Im więcej dokumentów zgromadzi poszkodowany pracownik, tym większa szansa na uzyskanie satysfakcjonującej rekompensaty oraz ograniczenie formalności urzędowych.
W Contra Odszkodowania pomożemy Ci otrzymać rekompensatę szkód
Jeśli przydarzy nam się wypadek w pracy za granicą, warto zapewnić sobie pomoc w ubieganiu się o należne odszkodowanie. Contra Odszkodowania oferuje kompleksowe wsparcie w uzyskaniu środków pieniężnych z tytułu szkód poniesionych przy pracy w innym kraju. Pomagamy również w sytuacji, gdy suma zaproponowana przez ubezpieczyciela nie zaspokaja roszczeń osoby poszkodowanej. Miałeś wypadek przy pracy za granicą i chcesz uzyskać odszkodowanie? Zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić!
Wystarczy 5 prostych kroków, aby uzyskać odszkodowanie za wypadek przy pracy za granicą. Oto one:
1. Skontaktuj się z prawnikami Contry w sprawie odszkodowania
Nasi pracownicy udzielą wszelkich informacji o dalszym postępowaniu. Wystarczy do nich zadzwonić lub napisać maila. Podczas rozmowy rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące wysokości rekompensaty czy zasad współpracy. Można też zadać im dowolne pytania związane ze sprawą.
2. Przedstaw dowody strat poniesionych w wyniku wypadku
Im więcej świadectw doznanych szkód, tym większa szansa otrzymania odszkodowania za wypadek przy pracy za granicą. Przyda się zwłaszcza dokumentacja medyczna i historia choroby, a także rachunki związane z lekarstwami czy rehabilitacją. Wysoką wartość mają również zdjęcia z miejsca zdarzenia.
3. Ustal szczegóły roszczeń po wypadku
Rekompensata za samo nieszczęśliwe wydarzenie jest tylko jedną z dróg dojścia do sprawiedliwości. Należy pamiętać, że incydent może mieć dalekosiężne, nieprzyjemne skutki. W związku z tym warto ustalić z naszymi prawnikami, czy istnieje podstawa do ubiegania się o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, zwrot kosztów leczenia, przyznanie renty i inne tego typu świadczenia.
4. Poznaj wyniki rozprawy dotyczącej odszkodowania
Nasi prawnicy zrobią, co w ich mocy, aby pomyślnie zakończyć postępowanie sądowe. Będą występować w Twoim imieniu, dzięki czemu unikniesz stresujących sytuacji, które mogą źle wpłynąć na wynik rozprawy.
5. Odbierz należne odszkodowanie za wypadek
Gdy proces dobiegnie końca, spodziewaj się otrzymania zadośćuczynienia. Odszkodowanie za wypadek przy pracy za granicą pojawi się na Twoim koncie w najbliższym czasie.