Co to jest Autocasco – wszystko, co powinieneś wiedzieć o AC
Tylko 1 na 4 samochody w Polsce ma wykupione ubezpieczenie AC. Oznacza to, że właściciele aż 75% aut zarejestrowanych w naszym państwie nie mogą liczyć na odszkodowanie w wyniku kradzieży pojazdu albo w sytuacji, w której sami spowodują wypadek. Dlaczego Polacy tak niechętnie kupują ubezpieczenie Autocasco i czy rzeczywiście chodzi wyłącznie o pieniądze? Podpowiadamy, co daje Autocasco i przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje o tym ubezpieczeniu.
Co to jest AC?
Najprostsza definicja AC mówi, że jest to jedno z dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych, chroniących pojazd właściciela. To jedno zdanie wyjaśnia już bardzo wiele na temat tego, co to jest Autocasco i dlaczego warto z niego korzystać. W odróżnieniu od OC, które jest obowiązkowe i chroni wszystkich pozostałych uczestników ruchu drogowego poza kierowcą i jego pojazdem, to właśnie AC pozwala zadbać o swoje własne cztery koła, rekompensując takie zdarzenia jak m.in.:
- kradzież samochodu,
- kolizja lub wypadek z naszej winy,
- uszkodzenie auta przez osobę trzecią, żywioły, siły wyższe.
Szczegółowe zapisy co do tego, co daje Autocasco, znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zasady te mogą różnic się w zależności od ubezpieczyciela i wybranego pakietu, dlatego zawsze przed podpisaniem umowy warto dokładnie przeczytać warunki i porównać je u przedstawicieli kilku firm.
Ubezpieczenie samochodu od kradzieży
Jedną z podstawowych korzyści posiadania Autocasco jest możliwość ubiegania się o odszkodowanie na skutek kradzieży samochodu. Jak wiadomo, nie obejmuje go obowiązkowe dla wszystkich właścicieli aut ubezpieczenie OC. Niestety, odsetek wykrywanych przypadków kradzieży, kończących się odzyskaniem pojazdu przez właściciela, nadal jest w Polsce bardzo niski – w 2017 roku wynosił on zaledwie 21,9%. Tymczasem, złodzieje w naszym kraju kradną średnio ok. 900 aut miesięcznie, dlatego zastanawiając się, co to jest AC i czy warto wykupić takie ubezpieczenie, powinieneś zadać sobie pytanie: czy stać mnie na utratę mojego samochodu?
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wybrany wariant AC może chronić nas nie tylko przed utratą całego pojazdu, ale również poszczególnych elementów jego wyposażenia, np. kradzieżą fotelików dziecięcych czy zgubieniem kluczyków.
Co daje Autocasco?
Jednak ubezpieczenie samochodu od kradzieży to niejedyna korzyść, płynąca z posiadania dodatkowej polisy Autocasco. Jej wykupienie chroni właściciela pojazdu przed wszystkimi finansowymi konsekwencjami uszkodzenia auta, bez względu na to, z czyjej winy nastąpiło. I tak jeżeli to Ty byłeś sprawcą kolizji lub wypadku drogowego, mając wykupione ubezpieczenie AC, możesz otrzymać odszkodowanie lub zlecić bezgotówkową naprawę własnego samochodu. Z kolei w sytuacji, kiedy winien kolizji jest kierowca innego pojazdu, jako poszkodowany możesz wybrać, czy wolisz naprawić szkody z jego polisy OC, czy skorzystać z własnego Autocasco.
Argumentem, który najczęściej pada z ust kierowców, nieopłacających dobrowolnego ubezpieczenia AC brzmi: za brak jego posiadania nie ma żadnych kar. Oczywiście, to prawda. Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, że każdemu z nas może przytrafić się zdarzenie losowe, takie jak pożar, zalanie, gradobicie, a nawet trzęsienie ziemi. W każdym z tych przypadków dodatkowa polisa da szansę na rekompensatę strat poniesionych na skutek uszkodzenia samochodu.
Mini Autocasco czy pełne AC?
Przywołane we wcześniejszej części artykułu policyjne statystyki dotyczące liczby kradzieży aut oraz niskiej skuteczności służb mundurowych w ich wykrywaniu muszą robić wrażenie. Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, że aż 2/3 zdarzeń dotyczy nie kradzieży, ale wielu innych szkód: drobnych stłuczek, zdarzeń losowych czy aktów wandalizmu. Właściciele mniej wartościowych aut, niekoniecznie atrakcyjnych dla złodziei, mogą skorzystać z oferty mini Autocasco, która za niższą cenę oferuje mniejszy zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela. Taka polisa nie ochroni przed skutkami kradzieży, ale o ile przed Twoim domem nie stoli luksusowe Porsche, Lamborghini lub inne auto klasy premium, nie musisz aż tak bardzo się tym przejmować.
Pełne ubezpieczenie AC zazwyczaj stanowi wymóg przy samochodach finansowanych leasingiem lub kredytem. Większość banków oraz firm leasingowych preferuje właśnie takie, kompleksowe zabezpieczenie pojazdu, obejmujące zarówno ubezpieczenie samochodu od kradzieży, jak i wszelkich pozostałych zdarzeń losowych. Wówczas musisz liczyć się z tym, że koszty finansowania wzrosną.
AC krótkoterminowe, czyli Autocasco na dni lub godziny
Często dzieje się tak, że kierowcy nie są zainteresowani ubezpieczeniem Autocasco przez cały rok. Chcieliby jednak w pewnym okresie zwiększyć ochronę swojego samochodu – np. na czas urlopu, zagranicznego wyjazdu lub w czasie zwiększonego ryzyka występowania burz, czy gradobicia. Alternatywę dla całorocznego ubezpieczania stanowi wówczas Autocasco na dni lub nawet na godziny. Wielu ubezpieczycieli wprowadziło już taką opcję do swojej oferty. U większości z nich AC krótkoterminowe pozwala ubezpieczyć auto na okres od kilku godzin do maksymalnie 30 dni.
Kilkudniowe AC – co to znaczy dla naszego portfela?
Jak nietrudno się domyślić, kilkudniowe AC będzie dostępne za ułamek ceny, jaką trzeba zapłacić przy Autocasco obowiązującym przez cały rok. Jednocześnie większość firm zapewnia pełen zakres odpowiedzialności (jak przy całorocznym AC), jednak warto o to dopytać ubezpieczyciela. Co więcej, często Autocasco na dni możemy nabyć w pakiecie rozszerzonym, np. z opcją assistance, auta zastępczego czy holowania po wypadku lub awarii.
Ile kosztuje AC?
Niestety, dla większości kierowców w dalszym ciągu koronnym argumentem przeciwko AC jest cena tego nieobowiązkowego ubezpieczenia. Ważniejsze powinno być jednak to, co daje Autocasco niż to, ile kosztuje AC. Warto wybrać nie najtańszą, ale najlepszą opcję – bowiem inaczej niż w przypadku OC, chodzi tutaj o własny samochód i Twoje pieniądze.
Nie oznacza to jednak, że dobre ubezpieczenie Autocasco musi być drogie. Warto porównywać ze sobą oferty wielu ubezpieczycieli, negocjować warunki i dopasowywać zakres odpowiedzialności do własnych potrzeb. Wówczas z pewnością uda się znaleźć polisę w atrakcyjnej cenie.