skip to Main Content
Odszkodowanie Za Złamany Kręgosłup – Wszystko, Co Musisz Wiedzieć

Odszkodowanie za złamany kręgosłup – wszystko, co musisz wiedzieć

Uraz kręgosłupa lub rdzenia kręgowego może mieć bardzo poważne konsekwencje, a powrót do zdrowia po takiej kontuzji bywa długi. Leczenie wymaga niejednokrotnie skomplikowanych procedur zabiegowych oraz rehabilitacyjnych, co wiąże się ze sporymi wydatkami. Ponadto urazy tej części ciała mogą wiązać się z wykluczeniem zawodowym lub utrudnieniami w życiu codziennym. Dlatego tak często padają pytania o odszkodowanie za złamany kręgosłup. Wyjaśniamy jakie świadczenia należą się poszkodowanym osobom, za co można otrzymać pieniądze oraz do kogo zwrócić się z roszczeniami.

Złamanie kręgosłupa a odszkodowanie – w jakich sytuacjach przysługuje?

Do złamania kręgosłupa, za które będzie przysługiwać odszkodowanie z określonego źródła, może dojść w wielu sytuacjach. Wśród najpopularniejszych wymienia się wypadki komunikacyjne. Dochodzi wtedy nie tylko do poważnych złamań, ale też wielu bolesnych urazów, takich jak np. tzw. smagnięcie biczem – wystarczy nawet drobna stłuczka, by kierowca lub pasażer długo odczuwał nieprzyjemne skutki kolizji.

O odpowiednie świadczenia można starać się również wtedy, gdy do złamania kręgosłupa dojdzie podczas wykonywania zawodowych obowiązków (np. upadek z wysokości w trakcie pracy), urlopu wypoczynkowego, uprawiania sportów, czy też znacznej aktywności fizycznej.

Odszkodowanie za złamanie kompresyjne kręgosłupa – do kogo się zgłosić?

Każdy przypadek opisywanego urazu jest inny, ale pokrzywdzonych łączy zazwyczaj jeden wspólny mianownik – problemy przy uzyskaniu pieniędzy za złamanie kompresyjne kręgosłupa. Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny powinien wypłacić ubezpieczyciel sprawcy w ramach jego polisy OC. Warto tutaj wspomnieć, że osoba poszkodowana może ubiegać się o świadczenia za krzywdy materialne i niematerialne, co szerzej opiszemy nieco później.

Gdy do złamania kręgosłupa dojdzie w pracy, pokrzywdzony ma ona prawo ubiegać się o wypłatę odszkodowania z ZUS. Zdarzają się sytuacje, w których jest ono niewystarczające. Wtedy dodatkowo można starać się o pieniądze od pracodawcy – bezpośrednio od niego lub z jego polisy OC, jeśli taką posiada. Czasami do urazów kręgosłupa dochodzi np. w wyniku upadku ze schodów lub poślizgnięcia się na oblodzonym chodniku. Gdy złamanie będzie wynikiem zaniedbania (wada konstrukcyjna schodów, mokra posadzka, uszkodzona poręcz, nieodśnieżona powierzchnia), odpowiednie roszczenie można zgłosić do ubezpieczyciela podmiotu lub osoby, która jest właścicielem danego obiektu.

Bywa jednak, że za uraz kręgosłupa nie jest odpowiedzialna w żaden sposób osoba trzecia. W takiej sytuacji odszkodowanie można uzyskać wyłącznie z prywatnych, nieobowiązkowych polis na życie lub ubezpieczeń NNW.

Złamanie kręgosłupa – co powinno pokryć odszkodowanie?

Urazy kręgosłupa są niezwykle niebezpieczne, mogą powodować trwałe kalectwo lub zagrażać życiu osoby poszkodowanej. Dlatego do ich leczenia przykłada się tak dużą wagę już od pierwszych sekund wypadku. Takie sytuacje często wiążą się z koniecznością interwencji specjalistycznych służb, przeprowadzenia skomplikowanych operacji i długiej rehabilitacji. Dlatego pokrzywdzeni zwykle liczą na wysokie sumy świadczeń za złamanie kręgosłupa. Odszkodowanie powinno pokryć przede wszystkim koszty:

  • operacji i zabiegów,
  • rehabilitacji i opieki pielęgnacyjnej,
  • zakupu leków oraz wyposażenia medycznego,
  • dojazdów do placówek medycznych,
  • dojazdów rodziny do szpitala w celu odwiedzin poszkodowanego,
  • dostosowania lokalu do potrzeb osoby poszkodowanej.

Oszacowanie wysokości odszkodowania za złamany kręgosłup nie jest proste, ponieważ może obejmować również inne kwestie, niż tylko te, za które pokrzywdzony otrzyma rachunki i faktury. Osoba poszkodowana często powinna starać się także o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, czyli szkody niematerialne, wiążące się m.in. z codziennym funkcjonowaniem. Ponadto możliwe jest uzyskanie renty, zwrotu utraconych zarobków lub kosztów przekwalifikowania się, jeśli uraz uniemożliwia kontynuowanie wcześniej wykonywanej pracy.

Ile procent uszczerbku na zdrowiu za złamany kręgosłup – jaka kwota odszkodowania?

Sumy odszkodowań, wypłacanych za urazy kręgosłupa, mogą być bardzo różne. Zależą nie tylko od rodzaju danej szkody, ale także warunków ustalonych w umowie z ubezpieczycielem oraz sumy ubezpieczenia. Zazwyczaj przed oszacowaniem kwoty określa się procent uszczerbku na zdrowiu – w przypadku kręgosłupa wynosi on od 4% (przy drobnych urazach np. odcinka szyjnego z niewielkim ograniczeniem ruchomości), do nawet 100% (np. uszkodzenie rdzenia kręgowego, skutkujące porażeniem lub głębokim niedowładem kończyn). Kwoty, wypłacane przez towarzystwa ubezpieczeniowe za złamania kręgosłupa, wahają się od kilku do kilkuset tysięcy złotych.

Aby otrzymać odszkodowanie za złamanie kompresyjne kręgosłupa, należy zrobić 5 prostych kroków. Przedstawiamy je poniżej.

1. Skontaktuj się z firmą Contra w sprawie odszkodowania

Nasi prawnicy odpowiedzą na każde pytanie związane ze sposobem działania, możliwą kwotą do wywalczenia w sądzie oraz pozostałymi szczegółami współpracy. Wystarczy do nas zadzwonić lub napisać maila. Zareagujemy na każdą pozostawioną wiadomość.

2. Dostarcz dowody potrzebne do uzyskania odszkodowania

Mogą one się różnić w zależności od sytuacji. Dla przykładu wypadek komunikacyjny wymaga zaświadczenia o otrzymaniu rekompensaty od ubezpieczyciela OC i zdjęć z miejsca zdarzenia. Z kolei nieszczęśliwe incydenty bez udziału drugiej osoby muszą zostać udowodnione jako skutki zaniedbania, więc przyda się dokumentacja w tej kwestii. Im więcej dowodów, tym większa szansa na otrzymanie odszkodowania za złamanie kompresyjne kręgosłupa.

3. Ustal szczegóły odszkodowania

Możesz ubiegać się nie tylko o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, ale też za szkody niematerialne, które wiążą się np. z codziennym funkcjonowaniem. Warto wiedzieć, że możesz też wnioskować o rentę czy zwrot utraconych zarobków. Z naszymi prawnikami ustalisz, co konkretnie chcesz osiągnąć i o jakie kwoty walczysz.

4. Poczekaj na wyniki rozprawy dotyczącej odszkodowania

Przedstawiciele Contry wystąpią przed sądem w twoim imieniu. Dołożą wszelkich starań, aby sprawa zakończyła się pomyślnie.

5. Odbierz odszkodowanie

Gdy tylko sąd przyzna Ci rację, otrzymasz rekompensatę za złamanie kompresyjne kręgosłupa. Odszkodowanie trafi na twoje konto niedługo potem wraz z innymi wywalczonymi świadczeniami.